Płytki nad kuchnią

Remont mieszkania w Aninie

Remont tego mieszkania zlecił mi inwestor na prośbę mojej ulubionej projektantki – Pani Iwony Mazarewskiej-Mazurkiewicz. Ponieważ znamy się od dawna i mamy do siebie zaufanie, poleciła inwestorowi moje usługi. Pani Iwona zaprojektowała całe wnętrze począwszy od wyburzeń ścian po gustowne lustro w holu. Zaczęliśmy prace od wyburzenia ścian i wznoszenia nowych.

Po uporaniu się z „siłową” pracą ze ścianami, zgodnie z projektem przebudowaliśmy instalacje elektryczną, i co bardzo ważne, wykonaliśmy szereg zdjęć, które stanowią dokumentację tego jak przebiegają kable. Jest to szczegół często lekceważony, ale jakże potrzebny po latach kiedy pamięć zawodzi, a pojawia się potrzeba skucia czegoś, wiercenia, czy ponownego wyburzenia. Zdjęcia takie przekazujemy nie tylko w formie elektronicznej, ale również w formie drukowanego albumu – z podziałem na poszczególne pomieszczenia.

Przyszedł czas na wykończenie ścian i montaż ozdobnych gzymsów. Najefektowniej wyszedł gzyms w łuku, który prezentuję poniżej. Tutaj nie było miejsca na niedokładność. Zdjęcie nie odzwierciedla jakości wykonania, zapewniam. Gzymsy o bardzo drobnych wzorach w kwiaty malowaliśmy pistoletem pneumatycznym. Za pomocą pędzelka jest to nie do wykonania. Tylko farba naniesiona pod ciśnieniem 6 atmosfer podkreśli subtelność kształtów. Następnie bardzo dokładnie wygładziliśmy wszystkie ściany. Używamy do tego wyłącznie sprawdzonej szpachli jednego producenta. Halogen 500W przyłożony do ściany nie wskaże nawet najdrobniejszej ryski po malowaniu. Tak przygotowane ściany i sufity zagruntowaliśmy gruntem podkładowym i przemalowaliśmy wszystko na biało wałkami o bardzo drobnym włosiu.

Ściana przed wykończeniem

Ściana po wykończeniu

W międzyczasie pracowaliśmy nad łazienkami. Najpierw przerobiliśmy całą hydraulikę, a następnie wykonaliśmy elektryczne podgrzewanie posadzek kamiennych. Kable grzejne wcięliśmy w posadzkę i przykleiliśmy na klej elastyczny. Moim zdaniem maty elektryczne są za delikatne i mają za cienką izolację. Stawiamy na kable grzejne renomowanych firm, które są solidniejsze w wykonaniu.

Nacinanie rowków do ułożenia przewodów grzejnych pod posadzką

Przewody grzejne po przyklejeniu na klej elastyczny

Pragnę pochwalić skrupulatność Pani Iwony. Bardzo dokładnie robi rysunki (zawsze odręcznie), za co ją podziwiam. Dzięki temu prace wykonywane są sprawnie i szybko. Nie błądzimy i nie marnujemy czasu ani pieniędzy.

Odręczny rysunek pani Iwony Mazarewskiej-Mazurkiewicz

Uważam, że tylko zgrana ekipa może wykonać dokładnie hydraulikę i posadzki w łazienkach . Tu liczą się milimetry, ponieważ łączenia płyt muszą się zgrywać z osiami sanitariatów. Po idealnym dobraniu masy wypełniającej, szczelinki są niewidoczne i nie gromadzą się w nich nieczystości, tak jak w standardowych spoinach powyżej 2mm (szczególnie przy braku impregnacji).

Dokładność przede wszystkim

W trakcie prac w łazienkach nie można zapomnieć i izolacjach przeciwwilgociowych w kabinach prysznicowych. Wykonanie ich jest wręcz konieczne, ponieważ woda musi mieś podwójną przeszkodę aby nie przedostała się pod posadzkę. Inaczej łatwo może dojść do zalania sąsiada z dołu, nie wspominając o tym, że właściciel będzie narażony na wdychanie oparów z pleśni podstałej na wilgotnych ścianach i posadzce. Jeszcze gorszy scenariusz wynikający z braku izolacji to zamoknięcie posadzek drewnianych – wtedy straty są ogromne. Taką izolację zawsze wykonujemy bardzo dokładnie używając sprawdzonych materiałów.

Następną rzeczą, której nie można przegapić, to uziemienie wanny, brodzika oraz armatury. Jest to kluczowa czynność, ponieważ w sytuacji kiedy wpadnie nam do wody np. suszarka do włosów, to nie dojdzie do porażenia prądem. Dzięki uziemieniu prąd zostaje odłączony w setnej części sekundy.

Montaż armatury prysznicowej z uziemieniem

W trakcie prac w tym miejscu odkryłem, że obok armatury można wykorzystać pustą przestrzeń na wykonanie bardzo użytecznej półki na szampony itd. Pomysł bardzo spodobał się inwestorowi i przystąpiliśmy do wykonania. Proszę zauważyć, że gabaryty tej wnęki są wielokrotnością kostek szklanej mozaiki.

Pomysł na wnękę

Gotowa wnęka

Gotowa kabina prysznicowa

Wracając do sprawy uziemienia, to w tym konkretnym przypadku wanna akrylowa z hydromasażem posiadała własne uziemienie, ale zapewniliśmy lepszy dostęp do serwisowania urządzeń poprzez wykonanie łatwo zdejmowalnego półkolistego panela z boku wanny pokrytego mozaiką i z wnęką na stopy.

Wanna z hydromasażem

Zdejmowalny panel dla ułatwienia serwisowania

Wykończenie panela

Ogólny widok po wykończeniu

Uziemiamy również grzejniki

Grzejnik w trakcie montażu

Grzejnik po zamontowaniu

Grzejnik z drugiej łazienki

Po wykonaniu łazienek i kamiennych posadzek, w każdy rożek pomiędzy płytkami w posadzkach wcinaliśmy kwadracik z ciemnego kamienia. Efekt widoczny na zdjęciach w kuchni.

Czarne kwadraciki

Widok kuchni od wejścia

Płytki w zabudowie kuchennej wykonujemy zazwyczaj po montażu kuchni przez stolarza, bowiem tylko w takiej kolejności da się uzyskać idealne rozmieszczenie kafelków względem zakończeń szafek i blatu.

Płytki nad kuchnią

Końcowe malowanie całego mieszkania odbyło się po pracach parkieciarskich, które wykonała zaprzyjaźniona firma. Na koniec zamontowaliśmy ramki gniazd i przełączników elektrycznych, a także zamontowaliśmy całe oświetlenie, karnisze itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>