IMG_4430

Kominek w starej kamienicy

Otrzymaliśmy zlecenie polegające na wykonaniu kominka z otwartym paleniskiem w jednej z przedwojennych kamienic.

Kamienica

Po sprawdzeniu drożności kominów przeszedłem do wyznaczenia miejsca usytuowania kominka względem otworów kominowych.

Otwór kominowy

Zacząłem od wmurowania nadproża.

Wmurowane nadproże

Następnie zabrałem się do wykucia komina pod miejsce na palenisko. Boczny kanał musiałem odtworzyć, ponieważ nie wytrzymał wykuwania. Dokładne wymiary paleniska obliczyłem ze specjalnych wzorów i tabel uwzględniając powierzchnię salonu i przekrój otworu kominowego.

W trakcie prac

W trakcie prac

Do wymurowania kominka użyłem cegły szamotowej i specjalnej zaprawy żaroodpornej. Przed montażem marmurowych elementów cały komin został otynkowany.

Cegła szamotowa pod front

Proszę zwrócić uwagę na półkę dymną widoczną na zdjęciu poniżej. Służy ona do tego, aby zimne powietrze, które wpycha się z pędem powietrza z zewnątrz, zostało zassane do wewnątrz kominka i razem ze spalinami opuściło budynek właściwą drogą, czyli kominem. Stanowi niejako barierę przez przedostawaniem się powietrza zmieszanego ze spalinami do wewnątrz pomieszczenia. Na zdjęciu tym widać również szyber, który wykonałem z blachy o grubości 5mm i kątownika 4×4 gr. 4 mm. Najlepiej zamknąć go podczas nie korzystania z kominka.

Tuż przed montażem frontu kominkowego

Na wcześniej przygotowanej konstrukcji betonowej, zamontowałem elementy marmurowe kominka na specjalny klej do marmuru.

Zamontowany front

Teraz zostało tylko sprawdzić ciąg komina rozpalając papierowe worki. Ciąg był tak dobry, że niektóre jeszcze niedopalone papiery zostały wciągnięte przez komin, a żaden dym nie przedostał się do salonu. Palenie normalnego drzewa możliwe jest po całkowitym związaniu zapraw (minimum 3-4 tygodnie).

Gotowy kominek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>